  • Model Number: B40/48AC/CE180D
  • Manufacturer: Bendi
  • Type: Forklift
  • Subtype: Electric Man Down Swing Reach Turret
  • Fuel Type Used: Electric
  • Capacity: 4,000 lbs
  • Operating Weight: Approximately 8,000 lbs
  • Drive Motor: 48V / 4.0 kW
  • Lifting Motor: 48V / 3.0 kW
  • Battery: 48V / 380Ah
  • Charger: 48V / 15-20A Automatic Charger
  • Travel Speed: Up to 5.5 mph
  • Lifting Speed: Up to 43 ft/min
  • Turning Radius: Approximately 83 inches
  • Height: 83 inches
  • Length: Varies
  • Width: Approximately 42 inches
  • Fork Length: Varies
  • Class: IV - Electric Forklift
  • Control Type: Electronic Control System
  • Features:
    • Compact Design
    • Enhanced Maneuverability
    • Ergonomic Operator's Compartment
    • Safety Features Including Seat Belt and Overhead Guard
    • Ability to Reach Maximum Warehouse Efficiency
Warranty
90 days entire unit, 6 month major parts, 1 year on battery and charger
2019 Bendi B40/48AC/CE180D
articulated 4 wheel sitdown - gas/electric
Instant Quote Eligible Listing - CLICK HERE!
CONTACT INFO
Name:
Joe Depinto
Phone:
ADDRESS
Material Solutions INC
28C Industrial Drive
HamiltonNew Jersey 08619
ATTRIBUTES
STOCK #:
INV-853
YEAR:
2019
Manufacturer:
MODEL #:
CAPACITY:
4000
FUEL:
MAST TYPE:
MAST HEIGHT:
92 / 276 in
SERIAL #:
NA
SIDE SHIFTER:
Yes
CONDITION:
Used
HOUR METER:
UNIT LOCATION:
New Jersey [08619]
DESCRIPTION:
THIS UNIT IS REFURBISHED, READY TO SHIP TODAY.
POST DATE:
  • Manufacturer: Bendi
  • Type: Forklift
  • Fuel Type Used: Electric
  • Capacity: 4,000 lbs
  • Drive Motor: 48V / 4.0 kW
  • Lifting Motor: 48V / 3.0 kW
  • Battery: 48V / 380Ah