    • Model Number: GLC080VX
    • Manufacturer: Yale
    • Type: Forklift
    • Subtype: Electric 4 Wheel Sit Down
  • Powertrain
    • Engine Type: Electric Motor
    • Drive: Dual Front Wheel
    • Battery Voltage: 80V
  • Dimensions
    • Length to Fork Face: 122 inches (varies)
    • Width: 51 inches
    • Height (Overhead Guard): 86 inches
    • Wheelbase: 79 inches
  • Performance
    • Load Capacity: 8000 lbs
    • Travel Speed (Loaded): 11 mph
    • Lifting Speed (Empty): 100 feet per minute
  • Wheels and Tires
    • Front Tires: Pneumatic, 21x8-9
    • Rear Tires: Pneumatic, 16x6-8
  • Operator Features
    • Steering: Hydraulic Power Steering
    • Seat: Adjustable with Suspension
    • Operator Compartment: Ergonomically Designed
  • Safety Features
    • Braking System: Regenerative with Wet Disc Brakes
    • Seat Belt: Retractable
    • Safety Alarms: Reverse Motion Alarm
2017 Yale GLC080VX
cushion tire 4 wheel sit down (indoor warehouse) lp gas
Instant Quote Eligible Listing - CLICK HERE!
CONTACT INFO
Name:
Ed Mora
Phone:
ADDRESS
Lift Mart International
518 Nafta Blvd Suite A
Laredo Texas 79045
ATTRIBUTES
STOCK #:
LMI-356
YEAR:
2017
Manufacturer:
MODEL #:
CAPACITY:
8000
FUEL:
MAST TYPE:
MAST HEIGHT:
96 / 218.5 in
SIDE SHIFTER:
Yes
CONDITION:
Used
HOUR METER:
UNIT LOCATION:
DESCRIPTION:
Triple 96/218.5, SS/FP, 48" forks, 8831 hrs
POST DATE:
Reviews
Useful
Not
Review by Jake Thompson
  • General Specifications
    • Model Number: GLC080VX
    • Manufacturer: Yale
    • Type: Forklift
  • Powertrain
    • Engine Type: Electric Motor
    • Drive: Dual Front Wheel
    • Battery Voltage: 80V