    • Model Number: 9BR233M241
    • Manufacturer: Toyota
    • Type: Forklift
    • Fuel Type Used: Electric
  • Dimensions:
    • Overall Length: approximately 95 inches (varies depending on configuration)
    • Overall Width: about 42 inches
    • Overall Height: around 85 inches
    • Wheelbase: approximately 58 inches
    • Ground Clearance: approximately 3.5 inches
  • Performance:
    • Load Capacity: 4,850 lbs
    • Travel Speed: approximately 10 mph (with load)
    • Gradeability: up to 13% (with load)
    • Turning Radius: around 63 inches
  • Power Source:
    • Power Type: Electric
    • Battery Voltage: 48V
  • Tires:
    • Tire Type: Cushion
    • Front Tire Size: 18 x 7-8
    • Rear Tire Size: 16 x 5-8
  • Operations & Features:
    • Operator Position: Stand-up
    • Steering: Electronic Power Steering
    • Brakes: Regenerative and Hydraulic
    • Control: Joystick Control for ease of operation
2019 Toyota 9BR233M241
other electric
Instant Quote Eligible Listing - CLICK HERE!
CONTACT INFO
Name:
Omar Shai
Phone:
ADDRESS
Toyota Lift of South Texas
7110 North Freeway
HoustonTexas 77076
ATTRIBUTES
STOCK #:
7130U
YEAR:
2019
Manufacturer:
MODEL #:
CAPACITY:
4500
FUEL:
SUBCATEGORY:
MAST TYPE:
MAST HEIGHT:
107 / 241 in
SERIAL #:
9BRU23-39855
SIDE SHIFTER:
Yes
CONDITION:
Used
HOUR METER:
UNIT LOCATION:
Texas [77076]
DESCRIPTION:
233fsv, 42" Forks, Sideshifter, Heigh Indicator, 37" Base...
POST DATE:
Reviews
Useful
Not
Review by Jake Thompson
  • General Information:
    • Model Number: 9BR233M241
    • Manufacturer: Toyota
    • Type: Forklift
    • Fuel Type Used: Electric
  • Dimensions:
  • Performance:
    • Load Capacity: 4,850 lbs
  • Power Source:
    • Power Type: Electric
    • Battery Voltage: 48V